Private Brokers

Przegląd rynku nieruchomości - artykuł Małopolskiego Przeglądu Nieruchomości (07-11-2012)

Redakcja Małopolskiego Przeglądu Nieruchomości i portalu Krajowa Giełda Mieszkań (www.kgm.pl) przyjrzała się ofertom rynku pierwotnego. Porównaliśmy nasze informacje z analizami GUS, NBP, MRN, doradców kredytowych i analityków rynku. Przedstawiamy Państwu wyniki naszych obserwacji mając nadzieję, że będą on przydatne zarówno dla klientów jak i deweloperów.

 

Prawie połowa sprzedanych w drugim kwartale mieszkań w Krakowie to mieszkania dwupokojowe. Mieszkania trzypokojowe to 34% rynku, a  najmniej sprzedawało się mieszkań czteropokojowych. Kawalerki, które były kiedyś hitem, stanowią dzisiaj około 14,5% oferty (źródło NBP) . Co istotne, pomiędzy transakcjami, a ofertą rynku nie ma specjalnych rozbieżności. Aż 57% wszystkich sprzedanych w II kwartale mieszkań stanowiły mieszkania o powierzchni od 40 do 60 m2. Mediana ceny ofertowej w tym okresie wyniosła 6 780 zł, a mediana ceny transakcyjnej 6 363 zł. Różnica pomiędzy tymi wskaźnikami w najlepszy sposób obrazuje aktualną, bardzo wysoką skłonność deweloperów do upustów. Maksymalna cena sprzedanego mieszkania wyniosła 11 623 zł, a minimalna 4 738 zł za metr kwadratowy. Rynek apartamentów w osiedlach ogrodzonych z podziemnymi garażami o powierzchniach od 70 do 130 m2 stał się rynkiem marginalnym i takie transakcje stanowią nie więcej niż 5% całej oferty mieszkaniowej.

Istotne stają się tak zwane pakiety, czyli sprzedaż mieszkań połączona z komórką lokatorską, garażem i podstawowym wykończeniem.

 

 Cały artykuł dostępny jest w najnowszym wydaniu Małopolskiego Przegląd Nieruchomości

W artykule poruszane są takie tematy jak:

  • Jak szybko sprzedają się mieszkania?
  • Jakie są dostępne kredyty mieszkaniowe?
  • Rynek biurowców

 Małopolskiego Przegląd Nieruchomości jest częścią www.kgm.pl

Oblicz wysokość raty kredytu